Додатки до опису роботи


Додаток 1
Секрети успіху методичної роботи
від Запорізького районного методичного кабінету
Ми з вами живемо в часи, коли слово «успішний» стало обов’язковою характеристикою людини, котра зуміла піднятися над умовною лінією «золотої середини», досягти більш високого рівня в змаганні з буденністю. Утім, успіх – поняття неоднозначне. За одними визначеннями – це удача в діяльності, досягнення бажаних результатів, визнання; за іншими – позитивний наслідок роботи, справи, змагання, значні досягнення, удача, талант. На наш погляд, успіх – це коли ти робиш те, що тобі подобається, і отримуєш від цього задоволення.
Якщо відкинути думку про приреченість певних людей на успіх від народження (це коли Бог, відміряючи долю немовляті замість стандартної ложки раптом сипнув талантів щедрою рукою), то доведеться визнати, що будь-які успіхи чи невдачі прямо пропорційні докладеним зусиллям. І якщо є можливість такі зусилля оптимізувати, активізувати і поліпшити – ото і буде шлях до успіху.
Отже, маленькі секрети успіху методичної роботи від Запорізького РМК.
СЕКРЕТ №1
БАЖАНННЯ БУТИ УСПІШНИМ
Необхідною передумовою будь-якої діяльності є просте бажання. З бажання починається і крихітний перший крок, і глобальний процес оновлення. Недаремно українці кажуть: «Під лежачий камінь вода не тече». Тому усі успішні люди – це активні  люди, що постійно йдуть уперед.
У русі наше життя, його сенс і глибинна сутність. Людина, яка прагне досконалості, переганяє тих, хто попереду, і не чекає тих, хто позаду. Але починає вона, як ми вже знаємо, з бажання рухатися.
СЕКРЕТ №2
МОЖЛИВІСТЬ ПРОГНОЗУВАТИ ТА МОДЕЛЮВАТИ ОСОБИСТИЙ РОЗВИТОК
Не можна створити шедевр, не зробивши до нього ескізів. Ніхто не збудує палацу, не маючи на руках його креслення. Моделювання ситуації успіху не менш важливе, ніж сам успіх.
Як річку утворюють струмки, що біжать звідусіль до єдиної цілі, так і успіх роботи колективу залежить від успішності його складових. Прогнозування роботи кожної ланки допомагає чітко і логічно вибудувати загальний ескіз, заздалегідь скоригувати роботу і скоординувати зусилля. Важливим інструментом роботи в цьому напрямку, на наш погляд, є діагностичне опитування.
Традиційно, в останню декаду березня, ми проводимо діагностичне опитування всіх категорій педагогічних працівників, врахувавши результати якого, визначаємо напрямки роботи на наступний період.
 СЕКРЕТ №3
СТРАТЕГІЯ + СИСТЕМНИЙ ПІДХІД
Досвід світової історії вчить: неможливо чогось досягти, якщо ви не знаєте до чого прагнути. Що б там не говорили, але навіть тисяча мавп, озброєна друкарськими машинками чи клавіатурами, навряд чи надрукує не те що Шекспіра, а бодай одне пристойне речення. І навіть відомий зі студентських років закон переходу кількості у якість, можливий лише за умови стратегічного підходу до вирішення проблеми. Успіх методичної роботи залежить від того, наскільки чітко визначені пріоритети, окреслені шляхи їх досягнення. Такий собі дієвий комплекс: і мета, і шлях до її досягнення – як на карті.
Запорізький РМК намагається прогнозувати як завдання діяльності (шляхи), так і очікувані результати (мету).
СЕКРЕТ №4
ЧІТКЕ ПЛАНУВАННЯ
Здається, головні складові успіху вже окреслені. Бажання є, прогноз є, стратегія визначена, шляхи спрямовані. Чого не вистачає? Плану! Недаремно планова економіка ефективніша від своєї хаотичної ринкової сестри. Планування життя чи діяльності подібне до налаштування радіоприймача. Ви спочатку обираєте, яку радіостанцію хочете слухати, і тільки потім шукаєте її. Якщо ви не знаєте, що ви хочете слухати, то будете блукати у пошуках, заходити то на одну радіостанцію, то на іншу. При цьому більшість часу буде витрачено на слухання шумовиння між станціями. Тому, якщо не буде чіткої системи планування роботи, ми матимемо «суцільне шумовиння».
У своїй діяльності наш РМК використовує таку систему планування:
-   перспективний план роботи (на 5 років);
-   річне планування на навчальний рік (за визначеними розділами);
-   плани роботи РМК на місяць;
-   особисте планування методистів;
-   плани самоосвіти;
-   плани роботи на тиждень;
-   план-сітка методичних закладів.
Якщо комусь здається, що такий підхід лише породжує лавину малокорисних паперів, можемо посперечатися. З планами значно легше координувати колективну працю, слідкувати за дотриманням графіку, своєчасно реагувати на затримки чи збої в роботі окремих ланок.
СЕКРЕТ №5
ФОКУС
У нашому випадку мова піде не про діставання кроликів з капелюха. Мається на увазі фокус, як термін фізики, а точніше, вміння зосереджуватися на одному виді діяльності, а не розпорошуватися на велику кількість різних, часто непоєднуваних речей. У нашому випадку – зосередитися саме на виконанні безпосередніх функцій і завдань.
На жаль, методистові сьогодні відводиться роль «статиста». Тому дуже хочеться, щоб учитель учителів не перетворився на фабрику з переробки паперу в накази та інструкції, а залишався консультантом, порадником.
СЕКРЕТ №6
СТИМУЛЮВАННЯ
Давні греки називали «стимулом» палицю, якою підганяли до роботи не надто швидких биків. Традиційний метод керування – «батіг і медівник» – за останні десятки років дещо модернізувався, але суть його не змінилася.
Є така думка, що успішність роботи організації – це здібності, помножені на ефективні технології нематеріального і матеріального стимулювання. На жаль, матеріальні стимули все частіше стають захмарними, проте і тут ми могли б поділитися певними здобутками.
Проте не забуваймо, що кращий і найдоступніший спосіб надихнути людей робити більше – визнавати і хвалити їх за те, ким вони стали.
СЕКРЕТ №7
ЗНАННЯ ВЛАСНОЇ ІСТОРІЇ, ТРАДИЦІЙ
«Минуле належить історії, майбутнє – це таємниця, а мить, в яку ти живеш, – подарунок». Можливо, це так, але подарунки теж хтось дарує. Мільярди років тому світ виник з первісного хаосу силою добра і любові, з тих пір удосконалює і облагороджує його людина. Тому важливо, рухаючись уперед, не забувати про тих, хто працював до тебе. Анархічні пориви, бажання зруйнувати все, щоб почати з чистого листа – справа невдячна. Взяти з чиєїсь долоні живий вогник, підтримати його, не згубити і передати далі – важче, але набагато ефективніше.
Сьогоднішній успіх плекала праця наших попередників. Віддати їм належне – означає скористатися їх досвідом, традиціями, знахідками.
СЕКРЕТ №8
ПОЗИТИВНИЙ ІМІДЖ
Англійське слово «image» у перекладі означає образ, зображення, відображення. Іншими словами, – це те, як установа виглядає в очах клієнта, відвідувача. Якщо нас сприйматимуть виключно як інструмент покарання (перевірки, контролю тощо) – гріш нам ціна. Сучасний методкабінет – це свого роду комплекс, що поєднує довідкове бюро, швидку методичну допомогу і службу психологічного розвантаження. Хочеш бути успішним – стань життєво потрібним.
СЕКРЕТ №9
ПСИХОЛОГІЯ КОМАНДНОЇ ВЗАЄМОДІЇ
Кожна людина унікальна! Проте успіх роботи колективу залежить не від кількості чи якості наявних у ньому «зірок», а від чіткої взаємодії всіх коліщаток великого механізму. Гравці «Що? Де? Коли?» знають простеньку, але перевірену часом формулу: програє капітан – програє команда. Працювати в команді непросто, треба вміти йти на компроміс, не принижуючи одночасно себе до рівня нуля. Тут варто пам’ятати два основні принципи:
● У кожному з нас є необмежений потенціал, який необхідно просто розкрити і скористатися ним.
● Кожен член колективу має право бути почутим і обов’язково почути іншого.
Колектив РМК – сім’я. Тож відносини мають бути, як у великій, проте дружній родині.
СЕКРЕТ №10
УПЕВНЕНІСТЬ У ВЛАСНИХ СИЛАХ
Відверто кажучи, усі попередні секрети не варті були б навіть паперу, на якому записані, якби ми не вірили у власні сили. Скільки хороших справ губить млявість і нерішучість виконавців! Правду кажуть, що наші думки матеріальні, – тому потрібно вірити у себе та свої можливості. Потрібно час від часу переконувати себе: «Я можу! Я все можу!».
Дерзайте, і все у вас вийде!

Додаток 2
Тематика нарад при завідувачу районного методичного кабінету
№ з/п
Зміст наради
Термін проведення
Відповідальний
1.
Про підготовку до серпневих нарад педагогічних працівників
12.08.2013
М.В.Холод
2.
Про стан готовності загальноосвітніх навчальних закладів до впровадження Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти
26.08.2013
М.В.Холод
методисти РМК
3.
Особливості проведення районного конкурсу «Учитель року – 2014»
23.09.2013
М.В.Холод
4.
Про заходи щодо здійснення атестації педагогічних працівників у 2013/2014 навчальному році
07.10.2013
А.В.Головань
5.
Про підготовку та проведення ІІ етапу Всеукраїнських олімпіад з навчальних предметів
21.10.2013
М.В.Холод
6.
Про формування плану підвищення кваліфікації на курсах у КЗ «ЗОІППО» ЗОР
30.12.2013
М.В.Холод
7
Про підсумки ІІ етапу Всеукраїнських олімпіад з навчальних предметів
20.01.2014
М.В.Холод
8
Про виконання плану роботи РМК за І півріччя  2013/2014 навчального року
20.01.2014
М.В.Холод
9.
Про підготовку до участі педагогів у обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «Учитель року»
03.02.2014
методисти РМК
10.
Про особливості проведення ЗНО у 2013/2014 навчальному році
17.02.2014
І.В.Писанко
11.
Про підсумки участі школярів у ІІІ етапі Всеукраїнських олімпіад з навчальних предметів
17.03.2014
М.В.Холод
12.
Про підготовку до проведення діагностування педагогічних працівників з метою визначення напрямків роботи на наступний навчальний рік
31.03.2014
М.В.Холод
13.
Про підсумки вивчення результативності діяльності педагогічних працівників, які атестуються у 2013/2014 навчальному році районною атестаційною комісією
07.04.2014
А.В.Головань
методисти РМК
14.
Про особливості закінчення 2013/2014 навчального року та проведення ДПА
21.04.2014
М.В.Холод
15.
Про підсумки діагностування працівників та визначення напрямків роботи на наступний навчальний рік
19.05.2014
М.В.Холод
16.
Про підсумки роботи РМК у                    2013/2014 навчальному році
02.06.2014
Звіти методистів РМК
17.
Про визначення напрямків роботи РМК на наступний навчальний рік
09.06.2014
М.В.Холод
  
Додаток 3

План-графік проведення навчання методистів
районного методичного кабінету
з/п
Зміст питань
Термін проведення
Відповідальній
1.
«Серпневі конференції – 2013». Методичні рекомендації кафедр, центрів, науково-методичних лабораторій КЗ «ЗОІППО» ЗОР  щодо визначення змісту, орієнтовних форм проведення серпневих методичних заходів для педагогічних працівників у 2013 році.
12.08.13
М.В.Холод
2.
Про організацію навчально-виховного процесу у 5-х класах загальноосвітніх навчальних закладах і вивчення базових дисциплін в основній школі
ист МОН від 24.05.13 року № 1/9-368)
19.08.13
М.В.Холод
3.
Про навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів та структуру 2013/2014 навчального року
ист МОН від 20.05.13 року № 1/9-349)
02.09.13
М.В.Холод
4.
Інструктивно-методичні рекомендації щодо викладання предметів у новому навчальному році
02.09.13
М.В.Холод
5.
Портфоліо як інструмент оцінювання й самооцінювання педагога
16.09.13
М.В.Холод
6.
Особливості проведення державної атестації навчальних закладів. Критерії оцінювання діяльності закладу освіти.
30.09.13
Т.І.Рогач
7.
Управління розвитком інноваційного середовища
14.10.13
М.В.Холод
8.
Інноваційні технології в управлінській діяльності
11.11.13
М.В.Холод
9.
Організація роботи із законодавчими, правовими, інструктивно-методичними документами
2511.13
Т.І.Рогач
10.
Використання кваліметричних вимірювань при атестації вчителів
09.12.13
А.В.Головань
11.
Інтерактивні технології навчання в роботі вчителя
23.12.13
М.В.Холод
12.
Моніторинг професійної компетентності вчителя
13.01.14
М.В.Холод
13.
Практикум «Аналітична довідка за підсумками тематичного контролю»
27.01.14
М.В.Холод
14.
План роботи методиста
24.02.14
М.В.Холод
15.
Формування та розвиток ІКТ-компетентності педагогів
11.03.14
М.В.Холод
16.
Про порядок закінчення навчального року та проведення державної підсумкової атестації
24.03.14
М.В.Холод
18.
Науково-дослідна експериментальна робота педагогічних працівників
14.04.14
М.В.Холод
19.
Організація самоосвітньої діяльності вчителя
28.04.14
М.В.Холод
20.
Особливості планування роботи  районного методичного кабінету
12.05.14
М.В.Холод

Додаток 4

 Орієнтовна структура портфоліо методиста

      Розділ І
Творчий портрет методиста РМК (фото, професійне кредо, посадові обов’язки, здобутки та досягнення)
      Розділ ІІ
Плани, перспективи (особистий план роботи  на навчальний рік, річні плани атестації педагогічних працівників, курсової підготовки)
       Розділ ІІІ
Самоосвіта (програма дослідження індивідуальної науково-методичної проблеми, план самоосвіти на навчальний рік)
       Розділ ІV
Науково-методична діяльність (плани, структури, моделі, інші матеріали науково-методичної роботи)
       Розділ V
Науково-методичний супровід (нормативні та інструктивно-методичні матеріали, розроблені на допомогу педагогічним працівникам методичні матеріали)
       Розділ VI
Експертно-аналітична діяльність (проекти наказів, довідки, інформації, пам’ятки, довідковий матеріал, комплекти діагностичних матеріалів, інструментарій для вивчення стану навчально-методичного забезпечення організації навчально-виховного процесу тощо)
      Розділ VII
Результативність роботи методиста


РЕКОМЕНДАЦІЇ
ЩОДО ПІДХОДІВ ДО СУЧАСНОГО КОМПЕТЕНТІСНОГО ПРОФІЛЮ МЕТОДИСТА ТА АТЕСТАЦІЇ МЕТОДИСТІВ РМК
Дані рекомендації розроблені відповідно до Положення про районний (міський) методичний кабінет, затвердженого наказом Міністерства освіти та науки України від 08.12.2008 № 1119.
У сучасній системі підвищення кваліфікації працівників освіти зазнає корекція спеціалізації праці методиста: це активізація методичної роботи з використанням мережених інформаційних ресурсів, супровід професійної кар’єри педагога, дисемінація передового інноваційного педагогічного досвіду, надання індивідуальної методичної та консультаційної допомоги в інноваційній діяльності педагога.
Нове розуміння методичного професіоналізму передбачає :
-         усвідомлення методистом себе як суб’єкта методичної діяльності;
-         володіння нормами здійснення методичної діяльності не тільки і не стільки в ситуації стабільного функціонування, скільки в ситуації розвитку закладів освіти;
-         володіння засобами власне методичної і супроводжувальної її андрагогічної, дослідницької, експертної та управлінської діяльності.
Компетентісний профіль методиста
Методист повинен:
-         знати галузеву нормативну-правову базу;
-         знати основи трудового законодавства України;
-         знати принципи дидактики, основи педагогіки, вікової психології та андрагогіки;
-          знати технології викладання, методику й принципи методичного забезпечення навчального предмета або напряму діяльності, яким керує;
-         знати систему організації освітнього процесу в закладі освіти;
-         знати принципи й порядок розробки освітніх програм та іншої навчально-методичної документації;
-         знати основи та законодавчу базу інноваційної діяльності;
-         знати методику виявлення. узагальнення та впровадження ППД;
-         знати принципи організації, планування змісту роботи МО педагогічних працівників;
-         знати принципи систематизації методичних та інформаційних матеріалів;
-         адаптувати зміст НВП в закладі освіти та розробляти пропозиції щодо підвищення його ефективності;
-         здійснювати моніторинг педагогічної, методичної, управлінської діяльності та інноваційних процесів в закладі освіти;
-         надавати педагогічним працівникам методичну допомогу із визначенням змісту, форм, методів та засобів організації освітньогопроцесу4
-         створювати методичний та інформаційний продукт (публікації0, складати навчальні, навчально-тематичні плани й освітні програми;
-         узагальнювати й представляти в ЗМІ найрезультативніший педагогічний та управлінський досвід;
-         аналізувати та узагальнювати результати експериментальної діяльності закладу освіти;
-         організовувати роботу проблемних і творчих груп, РМО;
-         розробляти супровідну документацію для проведення творчих конкурсів, виставок, олімпіад;
-         надавати за потреби консультації педагогічним працівникам із відповідних напрямків діяльності;
-         готувати дайджести з передових технологій навчання й виховання у вітчизняному та зарубіжному досвіді;
-         формувати банки статистичної та педагогічної інформації.
Методист повинен володіти:
-         андрагогічними технологіями;
-         інформативно-комунікативними технологіями;
-         методами консалтингу;
-         методами оцінки якості в системі освіти;
-         методами експертно-аналітичної діяльності;
-         технологією дисемінації ППД та результатів інноваційної діяльності педагогів та закладів освіти;
-         методами само експертизи та само презентації (портфоліо, публічні презентації, публікації).
Портфоліо
   Порфоліо – це опис досягнень та способів діяльності методиста, що включає спектр документів, які формують уявлення по міру його професійної ефективності. Портфоліо відображає суб’єктивну позицію методиста, який атестується, як професіонала, і вона знаходить своє вираження в умінні розв’язувати професійні завдання, використовуючи професійні знання, вміння й різні способи діяльності. За такого способу вирішення професійних завдань, тактика й стратегія професійної поведінки методистів може суттєво різнитися. До портфоліо входять матеріали, які відображають роботу методиста протягом трьох останніх навчальних років.
Структура портфоліо включає такі розділи:
1.     «Резюме» :
-         прізвище, ім’я, по батькові, рік народження;
-         освіта (що й коли закінчив, отримана спеціальність, кваліфікація за дипломом);
-         загальний педагогічний стаж, стаж роботи в методичній службі;
-         підвищення кваліфікації методиста ( рік, місце проходження, назва курсу);
-         наявність державних нагород, грамот, подяк;
-         участь у професійних конкурсах.
2.     «Методична діяльність». 
У цьому розділі містяться методичні матеріали, які свідчать про професіоналізм методиста:
-         концепція ( підходи, принципи, цілі, завдання діяльності методиста); 
-         аналіз методичної діяльності за напрямками за рік, який минув;
-         плани (програми) методичної діяльності за напрямами на поточний рік;
-         засоби діагностування виявлення проблем і оцінки отриманих результатів;
-         організаційні схеми роботи з методичними об’єднаннями, співпраця з педагогічним співтовариством, ВНЗ  та іншими установами;
-         розробка семінарів, круглих столів, майстер-класів тощо;
-         програми, плани експериментальної роботи.
3.     «Результати методичної діяльності» включають порівняльний аналіз діяльності методиста за три роки на підставі проведених діагностик.

 Структура комп’ютерної презентації
програми методичної роботи за напрямом діяльності методиста:
-         визначення теми методичної роботи ;
-         концепція методичної роботи ( принципи, підходи, цілі, очікувані результати);
-         опис технології методичної діяльності , яку потрібно розкрити через реалізацію основних функцій діяльності методиста ( аналітична. організаційна, навчально-методична, інформаційна, діагностична);
-         форми організації методичної роботи (додати окремі розробки);
-         обґрунтування ефективності методичної роботи через демонстрацію результатів у динаміці (схеми, графіки, діаграми). 



Планування роботи на рік методиста РМК

Проблема методичної роботи:

Мета:

Актуальність проблеми:

Шляхи вирішення проблеми:

Основні завдання методичної роботи на навчальний рік:

Система роботи методиста
Організаційно-методична робота
Інформаційно-просвітницька робота
Експертно-діагностична робота
Дослідницько-аналітична робота




Зміст роботи методиста
Назва заходів
Зміст роботи
Термін  
Відмітка про виконання
Організаційна робота




















Масові форми роботи















Групові форми роботи




















Індивідуальні форми роботи















Інформаційно-просвітницька робота
















Експертно-діагностична робота




















Дослідницько-аналітична робота

























Методичний супровід самоосвітньої діяльності педагогів



































Формування готовності педагогів
до інноваційної та творчої діяльності















Видавнича діяльність







Додаток 5
Анкета
 директора закладу освіти
__________________________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові)
1. Над розв’язанням якої проблеми працюватиме педколектив Вашого закладу у наступному навчальному році?
2. Над якою проблемою працюватимете Ви особисто як керівник?
3.З яких проблем Ви можете поділитися досвідом роботи?
4. З яких проблем Ви особисто потребуєте допомоги з боку відділу освіти, методичного кабінету?
5. Які питання варто включити для опрацювання на семінарах-практикумах, методичних семінарах керівників закладів освіти?
6. З чиїм досвідом управлінської діяльності Ви хотіли б познайомитися детальніше?
7. Які районні методичні заходи радите провести?
8. З яких питань організації навчально-виховного процесу, управлінської діяльності Ви потребуєте допомоги?
9. Для яких категорій Вашого закладу необхідна допомога з боку відділу освіти, методичного кабінету?
10. Чий досвід (педколективу, керівників ЗНЗ, учителів)  пропонуєте для вивчення і узагальнення спільно з РМК?
11. Ваші пропозиції щодо удосконалення методичної служби в районі.
12. Якою Ви бачите серпневу конференцію вчителів (за формою і змістом)?
13. Для яких категорій педпрацівників можна було б провести на базі Вашого навчального закладу районні семінари-практикуми?
14. Які категорії педпрацівників Вашого закладу потребують навчання у районних школах педагогічної майстерності?

Діагностична анкета заступника директора з навчально-виховної роботи
1. Оцініть, будь ласка, рівень методичної роботи із заступниками директорів загальноосвітніх шкіл у 2012/2013 навчальному році ?

1

2

3

4

5










2. Чи були питання, з тих, що розглядалися на семінарах, нарадах заступників директорів, актуальними особисто для Вас?
3. Які проблеми виникали у Вашій роботі протягом року?
4. Які питання, на Вашу думку, потрібно розглянути на семінарах у наступному році?
5. У яких школах Ви хотіли б побувати?
6. Ваші пропозиції щодо організації методичної роботи із заступниками директорів загальноосвітніх шкіл у 2010/2011 навчальному році.
Діагностична карта прогнозування методичної роботи із заступниками директорів з навчально-виховної роботи

Прізвище, ім’я по батькові 
______________________________________________
Заклад освіти 
__________________________________________________________
Стаж педагогічної роботи ____________________________________________
Стаж роботи заступником директора 
_____________________________________
Рік проходження курсів підвищення кваліфікації __________________________
  
№ з/п
Перелік проблем
Володію питанням
Можу поділитися  досвідом
Потребую  допомоги
1
Управління процесом упровадження  сучасних освітніх технологій



2
Створення умов для усебічного розвитку і саморозвитку особистості,  самореалізації вчителя та учня в системі навчання і виховання



3
Особистісно орієнтоване навчання:  шляхи реалізації



4
Організація самостійної навчально-пізнавальної роботи учнів як основного виду їхньої діяльності   при впровадженні сучасних освітніх технологій



5
Суть і прояви формалізму та шляхи  його подолання в оцінюванні рівня  навчальних досягнень учнів та  визначенні ефективності навчальної  діяльності вчителя



6
Управління процесом формування  загальноосвітніх умінь і навичок  школярів – основа процесу здобуття знань



7
Забезпечення наступності між  дошкільною освітою і початковою школою, основною і старшою школою; загальноосвітньою шкільною підготовкою та вимогами професійно-технічної і вищої освіти



8
Система роботи з обдарованими дітьми





9
Впровадження комп’ютерних технологій в управлінську роботу



10
Забезпечення об’єктивності в оцінці    результатів навчальної діяльності   вчителя, учнів



11
Проектно-цільове планування роботи школи



12
Створення системи методичного забезпечення роботи вчителя в умовах модернізації системи освіти



13
Вдосконалення аналітичної роботи керівника – основа ефективного управління



14
Нові підходи в організації роботи сільської школи



15
Аналіз, організація навчання і  контролю за станом викладання основ наук у школі



16
Контрольно-аналітична діяльність



17
Використання інноваційних  технологій в методичній роботі з  педагогічними кадрами



18
Організація самоосвітньої роботи вчителів



19
Використання інформаційних  технологій в методичній роботі



20
Використання інновацій в діяльності   педагогічної ради




 Оцінка якості методичної роботи з педагогічними кадрами загальноосвітніх шкіл Запорізького району
(для голів шкільних методичних об’єднань, заступників директорів, директорів)

Прізвище, імя, по батькові________________________________________
Заклад освіти____________________________________________________

№ з/п
Показники
Бали
1.
Методична робота в районі сприяє:
·         Підвищенню рівня аналізу й оцінці педагогічної діяльності.
·         Плануванню й організації педагогічної діяльності.
·         Результативності застосування на практиці загальнопедагогічних та методичних знань

2.
Чи є форми роботи з педагогічними працівниками у районі:
·     оригінальними;
·     результативними;
·     доцільними

3.
На якість методичної роботи з педагогічними кадрами впливають:
·     РМПК;
·     психолого-педагогічні семінари;
·     творчі групи вчителів;
·     традиційні форми роботи з учителями;
·     нетрадиційні форми методичної роботи з учителями;
·     наявність і цілеспрямована робота районного методичного кабінету;
·     самоосвіта;
·     постійно діючі районні семінари;
·     інші форми ( зазначте які)

4.
Робота яких районних методичних формувань, на Ваш погляд, була найбільш доцільною і результативною
(перелічіть)

5.
Робота яких районних методичних формувань була недостатньо результативною (зазначте конкретні форми або категорії)

6.
Робота яких районних методичних формувань була незадовільною та потребує корекції і вдосконалення (зазначте конкретні назви)

         
  Примітка:
·        завжди реалізується – 5 балів;
·        частково реалізується – 4 бали;
·        частіше реалізується, ніж не реалізується – 3 бали;
·        частіше не реалізується, ніж реалізується – 2 бали;
·        епізодично реалізується – 1 бал;
·        ніколи не реалізується – 0 балів. 



Діагностична карта вчителя

Мета: виявлення утруднень педагогічних працівників при організації методичної діяльності
Прізвище, ім’я, по батькові_____________________________________________
Заклад освіти, у якому працюєте________________________________________
Який предмет викладаєте______________________________________________
Педагогічний стаж___________________________________________________

Види методичної діяльності
Самооцінка вчителя
Відчуваю утруднення
Володію питанням
Можу допомогти колегам
1. Цільовий компонент



Визначення мети уроку



Визначення мети позакласного заходу



Визначення мети планування



Визначення мети будь-якої діяльності



2. Змістовий компонент



Засвоєння ідей і понять науки
межах предмета, що викладається)



Оволодіння змістом підручника



Оволодіння новітніми методичними прийомами, технологіями



3. Проектований компонент



Розподіл матеріалу теми за уроками



Складання плану, конспекту уроку



Підбір теоретичного матеріалу до уроку



Підбір системи завдань і вправ



Підбір діагностичного матеріалу



Вибір форм і методів навчання



Вибір структури уроку



4. Організаційний компонент



Постановка мети уроку і забезпечення сприйняття її учнями



Організація сприйняття того, що вивчається



Організація осмислення навчальної інформації



Організація закріплення і застосування на практиці отриманих знань



Організація власної діяльності на уроці



Організація колективної діяльності на уроці



Поєднання індивідуальної і групової діяльності учнів



Підтримання необхідного темпу уроку



Організація індивідуально-диференційованого підходу до учнів



Використання елементів проблемного навчання



Навчання учнів:
·        прийомам планування;
·        самоконтролю;
·        раціональній витраті часу;
·        умінням висловлювати свою думку



Володіння методикою проведення навчальних занять:
·    перевірка підсумків попередньої роботи;
·    презентація нового матеріалу;
·    практика під керівництвом учителя;
·    незалежна самостійна практика учнів;
·    самоконтроль і самооцінка результатів роботи;
·    узагальнення навчального матеріалу;
·    визначення домашнього завдання;
·    підбиття підсумків заняття



5.Контрольно-оціночний компонент



Визначення з кожної теми обов’язкового для учнів обсягу знань, умінь та навичок відповідно до рівнів навчальних досягнень



Структурування завдань для тематичної атестації



Застосування критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів



Визначення форми проведення тематичної атестації



Методика проведення різних форм тематичної атестації



Обґрунтування виставлених оцінок



Дотримання такту при виставленні оцінок



Організація корекційної роботи за результатами тематичної атестації



Форми проведення повторної атестації



Самоконтроль



Проведення уроків розвитку зв’язного мовлення



Додаток 6
План проведення семінару-практикуму
керівників районних методичних предметних комісій
  
Організаційно-змістовний модуль
Нормативно-правові аспекти нового 2012/2013 навчального року      
Про особливості атестації педагогічних працівників відповідно до змін до Типового положення про атестацію педагогічних працівників
Практичний модуль
Вироблення рекомендацій щодо змісту і форм проведення перших засідань РМПК у 2012/2013 навчальному році
Майстер-клас
Інноваційні підходи до організації та проведення науково-методичної роботи з педагогічними кадрами
Психологічний практикум
Формула здорового способу життя. Моделювання змісту та форм проведення першого уроку у 2012/2013 навчальному році

План проведення наради-семінару
керівників районних методичних предметних комісій

1.     Офіційно
Про організацію навчально-виховного процесу у 5-х класах загальноосвітніх навчальних закладів і вивчення дисциплін в основній школі (лист Міністерства освіти і науки України від 24.05.2013 року № 119-368)
Про навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів та структуру                 2013/2014 навчального року (лист Міністерства освіти і науки України від 24.05.2013 року № 119-368)

Заняття школи практичної психології
Психолого-педагогічний супровід адаптації учнів 5-х класів з урахуванням вимог нового Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти
2.     Педагогічний практикум
Шляхи активізації роботи з обдарованими дітьми (методичні поради вчителям, які працюють з обдарованими дітьми)

 Додаток 7
План роботи майстер-класу
заступника директора з навчально-виховної роботи
Малокатеринівського навчально-виховного комплексу «школа І-ІІІ ступенів – гімназія «Мрія»
Хорошун Надії Вікторівни
Проблема «Використання інноваційних підходів до організації та науково-         методичного забезпечення навчально-виховного процесу в школі»

№ з/п
Зміст роботи
Дата
Примітка
Визначення завдань майстер-класу.
Система роботи над проблемою школи
1.
Відкриття майстер-класу.
Анкетування «Вивчення запитів слухачів майстер-класу»


2.
Методичний діалог по проблемі майстер-класу


3.
Теоретичні основи створення системи роботи над проблемою школи


4.
Педагогічний практикум «Річне планування роботи школи, наказ про організацію методичної роботи в школі»


Робота між засіданнями
1.
Проаналізувати наказ про організацію методичної роботи в школі на 2012/2013 навчальний рік, внести корективи


2.
Розробити план самоосвіти керівника школи


3.
Скласти схему вивчення стану викладання предмета з використанням моніторингових досліджень


Планування роботи адміністрації
та основних методичних структур
1.
Педагогічний тренінг «Індивідуальний творчий план підвищення майстерності керівника школи. Тижневе планування».


2.
Обмін досвідом. Планування роботи методичних об’єднань, методичної ради, школи молодого вчителя тощо


3.
Конструктивна розмова. Вивчення стану викладання предметів як один із напрямків внутрішкільного контролю


4.
Бліц-інтерв’ю. Моніторингові дослідження у навчально-виховному процесі


Робота між засіданнями
1.
Проаналізувати плани роботи методичних структур школи, внести корективи


2.
Розробити тематику педагогічних рад на рік


3.
Скласти порівняльну таблицю змін у новому положенні про атестацію педагогічних працівників




Актуальні аспекти керівництва навчально-виховним процесом у школі
1.
Аргументована полеміка: яка ділянка роботи адміністрації школи найважливіша?


2.
Інформаційний сюжет: планування роботи та підготовка засідань педагогічної ради


3.
Методичний коловорот: від атестації педагогічних працівників та організації роботи з обдарованими учнями до охорони праці учасників навчально-виховного процесу


4.
Скринька цікавих думок: підсумки роботи майстер-класу




Додаток 8

План роботи
методичної ради районного методичного кабінету
на 2013/2014 навчальний рік
Засідання 1
Серпень 2013 року
1.            Про організацію науково-методичної роботи науково-методичної ради на 2013/2014 навчальний рік
2.            Обговорення та затвердження плану роботи районного методичного кабінету на 2013/2014 навчальний рік
3.            Затвердження планів роботи районних методичних формувань
вчителів-предметників на новий навчальний рік
4.            Про підсумки інвентаризації бібліотечних фондів підручників та стан забезпечення підручниками, навчальними посібниками, програмами закладів освіти на 2013/2014 навчальний рік
5.            Про стан готовності навчальних закладів району до впровадження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти.
6.            Розгляд методичних розробок вчителів-методистів, які атестуються на присвоєння педагогічного звання

Засідання 2
Жовтень 2013 року
1.  Про виконання плану курсової підготовки педпрацівників ЗШ та ДНЗ за 2012/2013 навчальний рік
2. Про стан екологічного виховання і ЗНЗ на уроках біології та в позаурочний час
3. Про схвалення досвіду роботи педагогічних працівників, які атестуються у 2013/2014 навчальному році на присвоєння педагогічного звання «учитель-методист»
3.  Про проведення панорами досвіду вчителів, які атестуються у 2013/2014 навчальному році на підтвердження, встановлення кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії» та присвоєння або на підтвердження раніше присвоєного звання  «старший учитель», «учитель-методист»

Засідання 3
Січень 2014 року
1. Про результативність методичної роботи з керівниками навчальних закладів
2. Звіт голови РМПК вчителів української мови та літератури про використання елементів ППД у практиці роботи вчителів району
3.  Про результативність роботи районної школи молодого управлінця
4.  Про підсумки районного конкурсу «Учитель року»
5. Про підсумки роботи районних олімпіад з базових дисциплін


Засідання 4
Лютий 2014 року
1.       Звіт голови РМПК вчителів фізики щодо використання ІКТ у навчально-виховному процесі
2.  Про результативність впровадження базової програми «Я у світі»


Засідання 5
Березень 2014 року
1.       Звіт керівників РМПК вчителів початкових класів про методичну роботу
2.       Упровадження ПД в практику роботи вчителів району як методу вдосконалення методичної майстерності вчителів
3.       Про діяльність закладів освіти по переходу на новий Державний стандарт базової та повної загальної середньої освіти

Засідання 6
Травень 2014 року
1.       Про підсумки панорами досвіду роботи вчителів, які атестуються у 2013/2014 навчальному році на підтвердження, встановлення кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії» та присвоєння педагогічних звань «старший учитель», «учитель-методист»
2.       Про результати проведення моніторингових досліджень в закладах освіти
3.       Про підготовку та проведення серпневої конференції педагогічних працівників
4.       Про відзначення педагогічних працівників за активну участь у методичній роботі за підсумками навчального року
5.       Про затвердження матеріалів до анотованого каталогу ПД району
6.       Про стан та результативність методичної роботи з педагогічними кадрами у 2013/2014 навчальному році
7.       Звіти голів РМПК та методистів РМК про реалізацію проблемного питання діяльності районного методичного кабінету

Додаток 9
Критерії
оптимального функціонування методичної роботи

1.       Оптимальність цілей і завдань методичної роботи як системи та її рівнів:
·     Чітко визначені прогнозовані проміжні та кінцеві результати на достовірній діагностичній основі.
·     Урахування рівня професійної компетентності педагогічних працівників та стану навчально-виховного процесу.
·     Урахування в процесі визначення цілей, завдань досягнення педагогічної теорії та перспективної педагогічної практики, вимог реформування освіти.
·     Доцільне охоплення педагогічних проблем, необхідних для професійного розвитку педагогічних працівників.
2.       Оптимальність визначення змісту та його інформаційна насиченість:
·     Актуальність проблематики та її спрямованість на практику.
·     Пріоритетність та генералізація змісту.
·     Оптимальність об’єму змісту.
·     Інформаційне забезпечення змісту.
·     Відповідність змісту визначеним цілям та завданням.
3.       Оптимальність педагогічних засобів, адекватних цілям і змісту методичної роботи:
·     Забезпечення єдності змісту, засобів і цілей навчання.
·     Доцільність поєднання традиційного та нового, об’єм евристичної діяльності.
·     Активізація творчої активності педагогічних працівників.
·     Можливість здійснення диференціації та діалогічного підходу.
·     Стимули до професійного саморозвитку.
4.       Організація методичної роботи як системи визначається за ознаками:
·     Забезпеченість взаємозв’язку та якості (реалізація вимог) усіх структурних компонентів системи.
·     Діагностичний та системний підходи організації; діагностичність визначених цілей.
·     Визначеність чітких пріоритетів методичної роботи.
·     Раціональність витраченого часу на організацію та проведення методичних заходів.
·     Спрямованість усіх заходів на кінцевий результат.
·     Керованість методичної роботи.


Рівні функціонування методичної роботи як системи

Високий рівень:
-       чітке бачення прогнозованих проміжних та кінцевих результатів;
-       зосередження зусиль на вирішенні актуальних проблем;
-       приріст професійно необхідних ЗУН в окремих заходах і в цілому не менше як на 20%;
-       задоволеність педкадрів функціонуванням методичної системи не менше як 75%;
-       зацікавленість у методичній роботі не менше як 50%;
-       стала тенденція до зменшення контрасту між позитивним і недоліками у стані викладання предметів, масовий прояв творчості.

Достатній рівень:
-  приріст необхідних ЗУН не перевищує 25%;
-  задоволення потреб у методичній роботі до 75%;
-  окремі питання стану викладання предметів практично не вирішуються.

Середній рівень:
-       система методичної роботи існує формально;
-       методичні заходи не підпорядковані кінцевим результатам;
-       приріст ЗУН до 15%;
-       задоволення потреб у методичній роботі: повністю – до 10%, частково – до 40%;
-       стан викладання предметів у цілому залишається без суттєвих змін, уроки стандартизовані, методика викладання однотипна.

Початковий рівень:
-       відсутність методичної роботи як системи;
-       приріст ЗУН у педагогів до 5%;
-       задоволення потреб у методичній роботі: повністю – до 0,5%, частково – до 35%;
-       до 60% педагогів нейтрально або негативно ставляться до методичної роботи.

Комментариев нет:

Отправить комментарий